VÕITJAD

EFTA 2017 TELEKATEGOORIA

Parim tõsielusaade
“Eesti lood” ERR

Show more

Eesti lood

"Eesti lood" on 2003. aastal loodud Eesti tele-dokumentaalfilmide projekt, mille raames valmib igal aastal 12 pooletunnist dokumentaalfilmi. Filmid keskenduvad inimestele ja aktuaalsetele teemadele tänapäeva Eesti ühiskonnas. Väikese eelarvega 28-minutilisi tõsielufilmide tootmist rahastavad Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Sihtasutus ja Eesti Kultuurkapital.
Saate link

Parim teleseriaal
“ENSV“ ERR

Show more

ENSV

ENSV" nr 80 "8 kopsi kilo" Lisaks suurepärasele näitlejatöödele teeb selle episoodi unikaalseks see, et osa pealiin pärineb elust enesest. Päriselus tegid samasugust äri üks Tartu miilits ja tema baarmenist sõber Illar. Mees, kelle puhul on stsenaristide käest tihti küsitud, kas ta on olnud sarja Illari prototüüp. Paraku polnud stsenaristidel Illari karakterit ja nime välja mõeldes päris Illarist aimugi. See lugu jõudis stsenaristideni praeguseks surnud Illari miilitsast sõbra kaudu.Juhtum ise iseloomustab aga väga hästi kogu ENSV-aja absurdset elu, mis oli sarja loomisel üks põhialuseid. Peale köitva põhiloo on episoodis ka kaks väga tugevat kõrvalliini.
Saate link

Parim infosaade või publitsistika
“Pealtnägija“ ERR

Show more

Pealtnägija

Uuriva teleajakirjanduse lipulaev- eetris aastast 1999. Pealtnägija on enim tsiteeritav telesaade meie meediamaastikul, saade, mis paneb kaasa mõtlema suurt hulka inimesi. Mistahes telesaate puhul on see hindamiskriteerium, millest tunneb ära sisuka töö. Oma olemuselt magasini tüüpi „Pealtnägija" kätkeb endas nii lihtsat intervjuud kui reportaaži, vahel isegi põhjalikult läbikomponeeritud lühikest dokfilmi. Saate „Pealtnägija" 18. hooaja jooksul on selle tegijaid aplausi saatel lennutatud kõrgustesse ja samas mutta tambitud. Toimetus on saanud ümbrikus surnud kärbseid kirjaga „ te olete sama selgrootud". Aegade jooksul on harjutud tema kindla kohaga teletopis ning kui mõnel nädalal on eespool mõni teine saade, tehakse sellestki faktist suur uudis....
Saate link

Parim uus saade
“Roaldi nädal” Kanal 2

Show more

Roaldi nädal

2016. aasta kevadel esimest korda ekraanile jõudnud Roald Johannsoni reportaažide sari „Roaldi nädal" peegeldab Eesti elu muhedal ja hoogsal moel, olles otsekohene ja aus, kuid siiski empaatiline. Värve kokku hoidmata kajastatakse nii Eesti elu põnevaid kurioosumeid kui tavaliste inimeste muret, rõõmu, ängi ja ekstaasi. Muuhulgas on „Roaldi nädal" toonud Kanal 2 ekraanile vahetu reportaaži maipühade tähistamisest Ida-Virumaal, südamliku sissevaate Eestis elavate autistide argipäeva, samuti on ekraanile jõudnud lõbusad ent mõtlemapanevad reportaažid Lasnamäest, Lõuna-Eesti hääbuvast maaelust jpm.
Saate link

Parim meelelahutussaade
“Su nägu kõlab tuttavalt” TV 3

Show more

Su nägu kõlab tuttavalt

Viis hooaega Eesti televaatajate südameid vallutanud paroodiasaade "Su nägu kõlab tuttavalt" võitis ka lõppenud aastal aasta vaadatuima telesaate tiitli Eestis. Võib kindlalt väita, et ükski teine Eestimaa saade ei köida nii paljude televaatajate huvi.
Saate link

Parim naisnäitleja
Helene Vannari “ENSV” ERR

Show more

Helene Vannari “ENSV”

"ENSV" nr 81 "Kõik kisub kraavi" Helene Vannari mängitud poluvernikust sõjaveteran Aino on sarjas sees olnud selle algusest peale. Kui sarja alguses nautis sõjaveteran oma privileege ja näitas igal võimalusel oma üleolekut "fašistidest" eestlaste üle, siis nüüd tunneb ta ennast muutunud oludes vastupidiselt. Helene Vannari on loonud värvika karakteri, mis sarja arenedes on muutunud järjest täpsemaks ja jõulisemaks. Selles osas saab ta välja elada kogu vimma, mis tema tegelaskujusse on laulva revolutsiooni algusest saadik kogunenud.
Saate link

Parim meesnäitleja
Argo Aadli “ENSV” ERR

Show more

Argo Aadli “ENSV”

Argo Aadli tegelaskuju punaveteranide pojast miilits Jüri Kessner on osalenud sarjas selle algusest saadik. Ideelisest noorest ja lollist miilitsast on aastate jooksul kasvanud välja isemõtlev ning nutikas operatiivtöötaja. Heatahtlik Jüri pigistab tihtipeale silma kinni isegi siis, kui tema lähedased ja sõbrad tegelevad kahtlaste äridega või Nõukogudevastase tegevusega. Ent ta on siiski võimutruu. Selles episoodis toimub temas aga murrang. Ta vastandub oma miilitsast pruudile ja ütleb, et kui antaks käsk trikoloore kandvaid inimesi rünnata, siis ta keelduks. Argo Aadli kehastab suurepäraselt karakterit, kes on sattunud eluliste valikute ristteele
Saate link

Parim naissaatejuht
Anu Välba “Hommik Anuga” ERR

Show more

Anu Välba “Hommik Anuga”

Saatejuht Anu Välba on kahtlusteta üks parimaid ETV ajakirjanikke. Oma saates oskab ta erinevaid inimese avada küljest, millest vaatajad saatekülalist varem näinud ei ole. Anu saates inimesed tahavad rääkida. Anu on loonud saatele poisitiivse ja helge maine. Oma vahetu intervjuueerimis- ja kuulamisoskusega on ta saates avanud poliitikuid, kirjanikke, näitlejaid, lauljaid, inimesi väga erinevatelt elualadelt. Marju Lauristin, Edgar Savisaar, Aarne Rannamäe, Aino Pervik, Ivo Linna, Fred Jüss, Leelo Tungal, Mart Helme jne on vaid killuke inimestest, kes saates on suurepäraselt esinenud. Anul on imetabane oskus inimest kuulata ja seda saatekülalised ja vaatajad hindavad!
Saate link

Parim meessaatejuht
Joonas Hellerma “Plekktrumm” ERR

Show more

Joonas Hellerma “Plekktrumm”

Eesti rikkaliku kultuurivälja isikupärane mõtestaja ja silmapaistvate kultuuriinimeste tutvustaja. Joonas Hellerma vestlussaade avab, mõtestab ja populariseerib kultuuri läbi konkreetse teemapüstituse ning selleks välja valitud isiksuse ja tema subjektiivse mõttemaailma. Ta tunneb huvi saate külalise isiku vastu, kes on oma elualal mingil kujul tunnustust või tähelepanu pälvinud, midagi saavutanud ja kelle ideed tõotavad olla uuenduslikud mõnes ühiskondlikult tähtsas valdkonnas. Sellest lähtuvalt avaneb probleem või teema, mis seob kultuuriavalikkust ja saatekülalist. Teemaderingi suunavad kirjandus, kunst, teater, kino ja muusika, kuid lisaväärtusena otsitakse iga valdkonna seost ühiskonnaga üldisemalt. ETV2 otsesaade, eetris esmaspäeviti kell 21.35, pikkus 43 min
Saate link

Parim toimetaja
Mihkel Kärmas “Pealtnägija” ERR

Show more

Mihkel Kärmas “Pealtnägija”

Mees, kelle saatesse pääsemine on kas tohutu au või lõputu häbi. Kapten, kes uuriva ajakirjanduse lipulaeva „Pealtnägijat" vankumatult õigel kursil hoiab ja kes oma saadetes on näinud suuremaid torme kui äsja liinile jõudnud Leiger iial kogema saab. Tema erakordselt professionaalsest töössesuhtumisest kõnelevad teemadelt rasked ja keerulised, ent faktitäpsed lood. Need lood kannavad kõige paremas mõttes traditsioonilist, kontrollitud faktidel põhinevat ajakirjandust. Mihklil on eriline anne suhtuda osapooltesse ja intervjueeritavatesse neutraalselt, oskus inimesi küsitleda ja neid kuulata. Tema küsimused on täpsed ja otsekohesed, põhinevad põhjalikul eeltööl ja taustauuringutel. Ta on aus oma infoallikate suhtes ja oskab neid vajadusel ka kaitsta.
Saate link

Parim operaator
Margus Malm “Su nägu kõlab tuttavalt”, “Me armastame Eestit” TV 3

Show more

Margus Malm “Su nägu kõlab tuttavalt”, “Me armastame Eestit” juhtoperaator

Formaadisaadete puhul asendamatu operaator. Valgus, võtteplatsi ettevalmistus ja kõik muu, mis peab logistilises mõttes valmis olema, on Margusel enne valmis, kui teistel mõtted tekivad. Meeskonnajuht.
Saate link

Parim režissöör
Ove Musting “Eesti laul” ERR

Show more

Ove Musting “Eesti laul” finaal

Ove roll Eesti Laulu väljanägemisel on uskumatult suur. Kaasata suur meeskond kaamera taga ja see laitmatult tööle panna on suur professionaalne oskus. Lisaks kõikide artistide kontseptuaalne aitamine muusikaliste numbrite väljatöötamisel. Ove on rezhissör keda meeskond alati usaldab ja see on rezhissööri edu võti!
Saate link

VÕITJAD

EFTA 2017 FILMIKATEGOORIA

Parim mängufilm
 “Päevad, mis ajasid segadusse” (Rež. Triin Ruumet, Kinosaurus Film)

Show more

Päevad, mis ajasid segadusse

Süsimusta huumoriga vürtsitatud tragikomöödia DzPäevad, mis ajasid segadussedztegevus toimub 1990. aastate teises pooles. Filmi peategelane Allar liigub ühelt südasuviselt Eestimaa peolt teisele, põrkudes kokku üha värvikamate tegelaste ja segasemate juhtumitega. Pingelised ja jaburad sündmused panevad Allari oma elu üle tõsiselt järele mõtlema ning ees ootab pöörane eneseotsing Eesti üheksakümnendates.
Filmi link

Parim dokumentaalfilm 
“Armastuse maa” (Rež. Liivo Niglas, F-seitse)

Show more

Armastuse maa

"Armastuse maa" on dokumentaalfilm põhjapõtradest, naftast, poliitikast ja luulest. See on lugu Lääne-Siberi taigas elavast metsaneenetsi põhjapõdrakasvatajast ja luuletajast Juri Vellast, kes püüab tõestada, et ka üksikisikul on võimalik põliselanike elukeskkonda hävitavale suurvõimule vastu seista.
Filmi link

Parim lühifilm s.h lühidokumentaalfilm 
“Habras Maailm” (Rež. Ants Tammik, Vesilind)

Show more

Habras maailm

Eesti looduse üks erilisemaid tunnusjooni on soomaastik. Sooalad on justkui filtrid, mis imavad endasse heitgaase ja puhastavad inimestele hingamiseks tarvilikku õhku. Sood on ka head põhjavee hoidjad. Ometi ei ole nende loodusmaastike tulevik sugugi pilvitu. Film toob vaatajani kaks eri maailma, mis nii sisult kui vormilt on vastandid. Evolutsiooni käigus kujunenud korrapäratud loodusmaastikud koos seal toimetavate elusolenditega vastanduvad inimeste loodud korrapäraga, perfektselt sirgete kaevandamisväljadega.
Filmi link

Parim animafilm 
“Tühi ruum” (Rež. Ülo Pikkov, Nukufilm)

Show more

Tühi ruum

Dokumentaalne animatsioonfilm unistusest, mis läbi filmi ka lõpuks täitub. "Tühi ruum" elustab ühe kunagise unistuse, kunagi ammu eksisteerinud korteri ja ühe väikese tüdruku, kes seal toimetab ja mängib. Film esitab loo, mida kartulikeldris varjav isa nägi oma unistustes. "Tühi ruum" on ühe unistuse rekonstruktsioon, taustal 1950ndate ühiskondlik äng - äsja lõppenud sõda, küüditamine, kohustuslik kolhooside moodustamine, metsavendade püüdmisaksioond.
Filmi link

Parim operaator 
Sten-Johan Lill (“Päevad, mis ajasid segadusse”, Kinosaurus Film)

Show more

Sten-Johan Lill (Päevad, mis ajasid segadusse)

Suurepärane koostöö ja teineteisemõistmine režissööriga. Oskus luua atmosfääri. Leidlikus tehniliste lahenduste väljatöötamisel. Nii kodumaine kui välismaa publik ning eriti müügiagendid on toonud esile väga tugeva ja haarava kaameratöö.
Filmi link

Parim režissöör 
Triin Ruumet (“Päevad, mis ajasid segadusse”, Kinosaurus Film)

Show more

Triin Ruumet (Päevad, mis ajasid segadusse)

Uudne ja julge lähenemine ühes suurepärase atmosfääri tabamise ja loomisega. Isepäine, omapärane, kaunis ja meeldejääv.
Filmi link

Parim stsenarist 
Livia Ulman/Andris Feldmanis (“Teesklejad”, Amrion)

Show more

Livia Ulman / Andris Feldmanis (Teesklejad)

Livia Ulmani ja Andris Feldmanise napp ja tihedalt punutud stsenaarium säilitab toime ja täitmise osas elegantse mitmetähenduslikkuse.
Filmi link

Parim naisnäitleja 
Tiina Mälberg (“Ema”, Meteoriit)

Show more

Tiina Mälberg (Ema)

Tiina Mälbergi nimiroll filmis "Ema" on filmi ca 40-s rahvusvahelises arvustuses üks filmi enim kiidusõnu pälvinud osi. Tegemist on Mälbergi debüüdiga täispika mängufilmi peaosas. Roll kirjutati temale mõeldes ning Mälberg ise on öelnud, et see "see vääris äraootamist". Nimiosa täitmine filmis "Ema" tõi ka Tiina Mälbergile 2016. aasta Lääne-Virumaa aastategija tiitli.
Filmi link

Parim meesnäitleja 
Hendrik Toompere jr (“Päevad, mis ajasid segadusse”, Kinosaurus Film)

Show more

Hendrik Toompere Jr (Päevad, mis ajasid segadusse)

Eranditult kõik välismaised müügiagendid, levitajad, filmitegijad ja festivalidepublik on kiitnud filmi näitlejaid, eeskätt Allarit kehastanud Hendrik Toompere Jr’it väga tõetruu rollisoorituse eest. Suur pühendumus ja loo ning karakteri arengusse panustamine koostöös režissööriga.
Filmi link

Parim helirežissöör 
Matis Rei (“Päevad, mis ajasid segadusse”, Kinosaurus Film)

Show more

Matis Rei (Päevad, mis ajasid segadusse)

Tohutu pühendumine, õige emotsiooni tabamine, helimaailma meisterlik kokkupanek.
Filmi link

Parim filmikunstnik 
Jaagup Roomet (“Polaarpoiss”, Luxfilm)

Show more

Jaagup Roomet (Polaarpoiss)

Oskuse eest näidata Tallinna täiesti uues võtmes, tuues vaatajani põneva kaasaegse, urbanistliku ja alternatiivse linnaruumi ning värvipsühholoogia tundliku ja mõjusa kasutamise eest filmis . Võimsa töö eest Porkuni mõisasse psühhiaatriahaigla ehitamisel.
Filmi link

Parim montaažirežissöör 
Hendrik Mägar (“Päevad, mis ajasid segadusse”, Kinosaurus Film)

Show more

Hendrik Mägar (Päevad, mis ajasid segadusse)

Eripärase struktuuriga loo jutustamine. Leidlikkus materjali kokkupanekul, tabades ja tunnetades autori nägemust ja positsiooni. Tugevad organisatoorsed võimed postproduktsiooni haldamisel.
Filmi link
Toimub 12.04.2024 Alexela kontserdimajas!